Jednou z podmínek sloučení dozoru nad finančním trhem do České národní banky bylo zvýšení odpovědnosti a veřejné kontroly dozorové části ČNB. Tuto roli měl hrát Výbor pro finanční trh, zatím ji ale bohužel neplní.
Loni v létě jsem se v článku „K čemu bude Výbor pro finanční trh?“ ptal, jestli se Výboru povede unikátní šanci, kterou jsme byznysu nabídli. Řada evropských zemí by přivítala, kdyby u nich podobný orgán existoval – a velmi důrazně by se snažili pracovat na snižování regulatorní zátěže a na tom, aby byl dozor opravdu efektivní. Může se ale stát, že se Výbor vyvine v debatní kroužek, který bude sice důležitý pro image zúčastněných, ale lepšímu fungování a lepší konkurenceschopnosti českého finančního trhu nepomůže.
Pravomoci Výboru jsou velmi rozsáhlé a pokud by chtěl, může toho dosáhnout hodně – ale jako vždy záleží hlavně na lidech. Prvním krokem k omezení vlivu Výboru bylo odstavení kandidátů dvou hlavních asociací – České bankovní asociace (Pavel Kavánek) a České asociace pojišťoven (Ladislav Bartoníček). ČNB zpochybnila jejich nezávislost, i když nikdy nevysvětlila, proč je nezávislost prezidenta jedné asociace menší než u prezidenta asociace jiné. Banky a pojišťovny jsou přitom základem českého finančního trhu, spravují většinu peněz obyvatelstva a jejich případné problémy mají na stabilitu finančního trhu výrazně větší dopad než potíže v jiných segmentech.
Členy Výboru, kteří zastupují trh, se loni v červnu stali Jiří Rusnok a Radek Urban, 21. února 2007 byl konečně zvolen i třetí člen – Václav Tomek, ředitel společnosti ZFP akademie. Uvidíme, jak se bude Výboru v plném složení pracovat a zdali se zástupcům menšinových sektorů bude dařit zastupovat zájmy většiny. Budou mít vůbec zájem reprezentovat i zájmy svých konkurentů?
Lepšímu postavení a větší vážnosti Výboru by také jistě prospělo, kdyby byl mnohem otevřenější a lépe informoval o své činnosti. Na webu ČNB jsou sice umístěny stručné zápisy, odbornou veřejnost by ale jistě zajímaly i diskutované materiály a názory, které „jménem trhu“ jeho zástupci předkládají.
Výbor je samozřejmě teprve na počátku své činnosti – ale někdy za rok by měla začít debata o tom, jak plní očekávání, které jeho zřízení přineslo.
Ustanovení zákona o ČNB týkající se činnosti Výboru – § 45c
(1) Výbor sleduje a projednává
a) obecné koncepce, strategie a přístupy k dohledu nad finančním trhem,
b) významné nové trendy na finančním trhu, v jeho dohledu nebo regulaci,
c) systémové otázky finančního trhu a výkonu dohledu nad ním,a to vnitrostátní i mezinárodní povahy.
(2)
Výbor je oprávněn předkládat bankovní radě stanoviska a doporučení v oblastech,
uvedených v odstavci 1, a v těchto případech je předseda výboru a v jeho
nepřítomnosti místopředseda Výboru oprávněn účastnit se projednávání stanoviska
nebo doporučení výboru v bankovní radě. Obdobná stanoviska a doporučení je výbor oprávněn předkládat i Ministerstvu financí.(3) Česká národní banka informuje výbor alespoň dvakrát ročně o hlavních aktivitách v oblasti dohledu nad finančním trhem v uplynulém období včetně vydaných rozhodnutí. Učiní tak i na žádost výboru; stejnou informační povinnost má na žádost výboru i Ministerstvo financí a finanční arbitr.
Upozornění: Tyto texty vyjadřují osobní názor autora.
Výbor je jen pro legraci všem, kdo znají lidi, kteří v něm sedí. Určitě je důležitý pro ego zúčastněných, ale efekt bude mít ve skutečnosti nulový. Nebylo by lepší ho zrušit?
To zvolení pana Tomka mne moc pobavilo. Je zastáncem menšinového (a navíc docela nebezpečného) konceptu distribuce dokonce i mezi multilevel firmami – a teď má ovlivňovat budoucnost finančního trhu v ČR? Snad je při svém obsazení spíše dobře, že výbor nebude mít žádný reálný vliv.
Buďto je ČNB tak šikovná, že se jí podařilo udělat z Výboru frašku, nebo mají někteří lidé velmi šikovné lobbisty. Ale hlavně mě zajímá, jestli Výbor něco opravdu dokáže nebo to zůstane jen diskusním hloučkem. Začíná být načase, aby začali vysvětlovat, co dělají, nikdo na trhu o nich bohužel nic neví a dotazy na asociace (asi kromě těch, za které tam pánové sedí) bohužel také ukazují, že zbytek