Snad každý si uvědomuje, že zadlužování nízkopříjmových skupin obyvatelstva může přinést závažné problémy pro celou společnost. Jen by to měl někdo prozradit ministerstvu financí.
Dnes vyšel v Hospodářských novinách článek „Začíná boj s extrémními úroky“. Popisuje chvályhodnou (i když zřejmě marnou) snahu České obchodní inspekce začít kontrolovat nebankovní poskytovatele půjček a texty jejich úvěrových smluv.
Je samozřejmě dobré, že ČOI zkouší oživit jedno dlouho neřešené téma. Pravděpodobnost nějakého nálezu je ale bohužel malá, protože většina nebankovních půjčovatelů má dobré právníky a formální náležitosti zákona pečlivě plní. Podstatou lichvy navíc není ani tak výše úroku sama o sobě, jako zneužití tísně klientů, kteří peníze potřebují rychle a jsou ochotni dobrovolně podepsat cokoliv.
Jednou cestou je samozřejmě vzdělávání, protože téměř nikdo netuší, co to je RPSN a spousta lidí si neumí spočítat, kolik ve splátkách zaplatí navíc (vzdělávání ale trvá roky a je potřeba zaměřit na ohrožené skupiny). Druhou podpora občanských sdružení, jakým je třeba SPES a jeho programy na pomoc předluženým. Třetí cestou by měla být ochota bank obsluhovat i netradiční klienty. Podle vyprávění jednoho manažera firmy s půjčkami až do domu jsou například jednou z nejlepších skupin klientů romské komunity. Banky je obsluhovat nechtějí, ale šéfové komunit si dokáží zjednat pořádek – a zajistit splácení půjček. Riziko je tedy téměř nulové, ale firmy půjčující až do domu přesto účtují úroky s obvyklou rizikovou přirážkou. Často proto, že dealery těchto firem jsou právě šéfové jednotlivých komunit.
Čtvrtou cestou, která se osvědčila i v jiných oblastech, je upravit obsah zveřejňovaných informací tak, aby jim většina lidí rozuměla. U půjček by stačilo, aby se vedle nesrozumitelné RPSN zveřejňovaly ještě dva údaje – výše měsíční splátky a celková zaplacená suma. Každý by tak věděl, jestli si může splátku dovolit – a o kolik zaplatí více. V tom okamžiku by si lidé mnohem lépe uvědomili, jak u některých firem přeplácí…
A nebo je možné samozřejmě nedělat nic a nechat problém ještě chvíli vřít pod povrchem. Alespoň to si podle HN myslí ministerstvo financí: „Podle ministerstva financí je současná právní úprava dostatečná a je jen třeba ji plně využívat.“ Možná by neškodilo, kdyby si autor tohoto výroku místo tvorby perel týdne přečetl rok staré analýzy vlastního úřadu…
Upozornění: Tyto texty vyjadřují osobní názor autora. Napsat mu můžete na adresu blog (zavináč) prouza.cz