Nové sazby DPH – složitá reforma veřejných financí

Týdeník Euro na svém webu zveřejnil informace o tom, že nové sazby DPH mají být devět a devatenáct procent. I když původní sliby byly odvážnější, zvyšování nepřímých daní je správná cesta.

Podle původních slibů se sice měla snížená sazba DPH zvýšit, ale zároveň měla klesat základní sazba. Je-li informace týdeníku Euro pravdivá, zůstane základní sazba DPH na dnešní úrovni. Státní rozpočet by si tak v příštím roce přilepšil o necelých 30 miliard korun, což ale zdaleka nebude stačit na pokrytí rostoucích schodků veřejných financí. Vláda se přitom ve schváleném Konvergenčním programu zavázala razantně snižovat schodek veřejných financí, konkrétní plán kroků a jasný harmonogram ale bohužel chybí (více viz komentář Dvě zprávy: jedna dobrá, druhá…).

Oproti zvýšení DPH by mělo stát snižování daně z příjmu fyzických osob a některé další drobné daňové úpravy. Jen pro ilustraci – letos by se na DPH mělo vybrat přes 230 miliard korun, spotřební daně přinesou 139 miliard korun, daň z příjmu právnických osob 159 miliard korun a daň z příjmu fyzických osob 147 miliard korun. Na pojistném na sociální a zdravotní zabezpečení se letos vybere 466 miliard korun.

Vzhledem k tomu, že snížení daní z příjmů fyzických je jednou z vlajkových lodí vlády, bude k němu muset alespoň částečně dojít a před vládou bude stát nepříjemná volba – buďto výrazně v roce 2008 snížit dávky sociálního systému (letos například jen na sociální a nemocenské dávky půjde 157 miliard korun) nebo nedodržet čerstvě přijatý konvergenční program.

Jaký scénář je tedy možné očekávat? Zvýšení sazby DPH z pěti na devět procent a zachování základní sazby 19 procent je logické a jednoduchým způsobem pomůže zvýšit příjmy státního rozpočtu. Daň z příjmu fyzických osob bude snížena jen mírně, vyšší pokles bude v případě potřeby kompenzován změnami odečitatelných položek a slev na dani. Vzhledem k politické situaci budou náklady sociálního systému omezeny jen částečně a raději se omezí snižování schodku. Je to (politicky) nejméně bolestivé řešení a ekonomika si se schodkem okolo čtyř procent ještě nějakou dobu poradí. O něco se sice zhorší pověst České republiky v zahraničí, pokud ale schodek neporoste a ostatní prováděné změny budou dobře vysvětleny, dopad nebude až tak vážný. Radikálních změn se ale dočkáme jen stěží a náklady na budoucí reformy tiše porostou.

Upozornění: Tyto texty vyjadřují osobní názor autora.

Share