Loni v listopadu popsal týdeník Euro velmi zvláštní rozhodování MF o tom, jak ignorovat evropská pravidla. Lobbyistická snaha ale tvrdě narazila na Evropskou komisi a ČR čeká žaloba. Kdo ponese důsledky?
Nejprve si možná přečtěte článek týdeníku Euro Letadlo náměstka Šimáčka. Česká republika má podle evropských směrnic umožnit existenci zaměstnaneckých penzijních fondů. Buďto by měla vytvořit nové finanční instituce (což ale nemá při očekávaném objemu peněz velkou logiku) nebo by měla umožnit stávajícím finančním institucím, aby produkt zaměstnaneckého penzijního připojištění nabízely. To by bylo řešení mnohem lepší a levnější, jenže příslušné finanční instituce by musely splňovat podmínky dané směrnicí. A jednou z těchto podmínek je oddělení majetku firmy od majetku klientů – což sice splňují pojišťovny, nikoliv ale penzijní fondy.
Pod tlakem lobby (některých) penzijních fondů rozhodl i přes opačný názor odborníků MF exministr Tlustý a náměstek Šimáček, že se žádná směrnice transponovat nebude – a ČR se raději nechá odsoudit Evropským soudním dvorem za neplnění svých povinností.
Tlustý se Šimáčkem sice na chvíli sklidili vděk mediálně často citovaného představitele penzijních fondů, ale ne na dlouho. Ve středu 21. března 2007 totiž Evropská komise zaslala České republice takzvané odůvodněné stanovisko, ve kterém jí oznamuje, že pokročí v řízení za porušování evropské legislativy ve věci neúplné transpozice směrnice o zaměstnaneckých penzijních fondech. Pokud Česká republika do dvou měsíců nepodá Komisi uspokojující důkaz, že nedostatky byly odstraněny, podá Komise žalobu k Evropskému soudnímu dvoru.
Žádný takový důkaz nebude ČR schopna podat, protože legislativci MF nesměli na transpozici pracovat. Základní koncepce je sice již téměř rok připravena, ale musela zůstat hluboko v šuplíku. Stačil jediný pokyn tak, jak jej popsal týdeník Euro:
Mezi zaměstnanci ministerstva teď e-mailem putuje citát z nedávné porady vedení úřadu, na které se nový náměstek pro finanční trhy Milan Šimáček zeptal, jestli je postup, který ministr navrhuje, správný. „Říkám vám, že to napíšete tak, aby se to letadlo nikdy nezvedlo. A pokud se zvedne, tak se zvednete i vy z vaší židle, pane Šimáčku,“ odpověděl prý ministr na náměstkovu otázku.
Jak bude tedy MF dále postupovat? Změní odpovědný náměstek názor a začne rychle připravovat zavedení zaměstnaneckých penzijních fondů tak, abychom se vyhnuli sporům s Komisí? Nebo nechá ČR odsoudit k tomu, aby zaměstnanecké penzijní fondy zavedla, jen o něco později a s větší ostudou?
Upozornění: Tyto texty vyjadřují osobní názor autora. Napsat mu můžete na adresu blog (zavináč) prouza.cz
A proč se divíte? Je přece v zájmu penzijních fondů, aby nic takového v Čechách nebylo, větší podniky by totiž mnohem raději zaměstnancům přispívaly do fondů, které budou moci ovlivňovat než do stávajících PF. <BR/>A tak je pochopitelné, že se penzijní fondy brání – a pan Rusnok je zdatný lobbista. KLientům penzijních fondů sice jeho aktivity škodí, ale akcionářům prospívají, takže čemu se divit?
Rusnoka chápu, ale proč mu na to skáče ministerstvo, které za to odpovídá a které teď bude muset řešit nastalý průšvih?
A zkusil se nejaky novinar na MF zeptat, jak chteji postupovat? V novinach se objevila kratka zprava, jinak nic. Je mozne zjistit, jaka bude odpoved Evropske komisi?
Dobrý den, k otázce na další postup: <BR/><BR/>ČR obdržela v půlce října 2006 formální upozornění na porušení svých závazků, což je první krok tzv. řízení pro porušení Smlouvy dle článku 226 Smlouvy o založení Evropských společenství. Česká republika měla lhůtu 2 měsíce ode dne obdržení formálního upozornění, tj. do půlky prosince 2006, na odpověď Evropské komisi. <BR/><BR/>Vzhledem k tomu, že