Euro v ČR: ochrana spotřebitele je klíčová

Bez ohledu na to, kdy přesně se Česká republika rozhodne přijmout euro, jsou včasné přípravy velmi důležité. Jedním z hlavních úkolů bude zabránit neoprávněnému zdražování. Zkušenosti zemí, které euro již přijaly, ukazují, že pasivita je nebezpečná – ale že v boji s umělým navyšováním cen stačí několik jednoduchých opatření a spojený tlak státu, spotřebitelů a médií.

Základní pravidla při výměně koruny za euro bude určovat Národní plán zavedení eura v ČR, jakási kuchařka, návod, jak se na přijetí eura připravit. Tento národní plán bude sice hotov až ke konci tohoto roku, principy, podle kterých je připravován, jsou však jasné už nyní. Jedním z klíčových principů je ochrana spotřebitele a také snaha omezit náklady přijetí nové měny na minimum. Snažíme se připravovat na zavedení jednotné měny s dostatečným předstihem, protože včasná příprava omezí zbytečné výdaje. Totéž doporučujeme obchodníkům, podnikatelům i podnikům, jejichž zástupci se na přípravě národního plánu podílejí a pomáhají nám, aby národní plán obsahoval vše, co bude pro přípravu na přijetí eura důležité.

Zkušenosti z jiných zemí ukazují, že ačkoliv kvůli přepočtům může dojít k mírnému zvýšení cen drobného zboží (řádově o haléře), v souhrnu je možný dokonce pokles cenové hladiny, jak se tomu stalo například v případě Finska, Irska nebo v Holandsku. V Irsku a Holandsku, kde byla inflace v době zavádění eura okolo pěti procent, od té doby cenová hladina klesá a v současnosti se pohybuje okolo dvou procent. Ve Finsku byla 2% inflace, dnes je na úrovni poloviční. Občané by zavedení nové měny neměli pocítit na svých peněženkách, protože stejně jako budou přepočteny ceny zboží a služeb, budou přepočteny také jejich příjmy. Kupní síla se tak zavedením eura nezmění.

Důležité bude ovšem zabránit tomu, aby výměnu korun za eura nezneužili nepoctiví obchodníci k tomu, aby pod umělou zástěrkou navýšili ceny. Napomoci by tomu měla trojice základních nástrojů. Dvojí označování cen je prostředkem, který napomůže spotřebiteli se lépe orientovat. Po určité období, zhruba půl roku před a po zavedení eura, budou ceny povinně uváděny v obou měnách, což umožní si na nové ceny zvyknout a porovnávat je. Kontrola správnosti přepočtu ve spolupráci s finančními úřady, kraji, městy a obcemi znamená kontrolu, zda obchodníci přepočítávají ceny podle kursu stanoveného Radou EU, který bude vyhlášen, jakmile bude rozhodnuto o našem přijetí do eurozóny a který bude od té chvíli závazný a neměnný. Nesprávné přepočty budou postihovány, možnost na ně upozornit budou mít i sami spotřebitelé. Na základě monitoringu cen ve spolupráci se spotřebitelskými organizacemi nabídneme poctivým obchodníkům, kteří ceny bezdůvodně nenavýší, certifikát, podle kterého se budou moci orientovat také spotřebitelé. Obchody, které takový certifikát získají, budou prokazovat, že se k zákazníkům chovají poctivě. Monitoringy cen budeme také zveřejňovat a o cenách povedeme aktivně veřejnou debatu. Každý si tak bude moci ve veřejně přístupné databázi srovnat cenu mnoha různých druhů zboží před a po zavedení eura.

Tyto nástroje jsou účinné, přesto za nejúčinnější nástroj považujeme sám trh. Na rozdíl od původních členů eurozóny jsme v situaci, kdy euro je už známou měnou a v Česku působí řada nadnárodních společností vč. obchodních řetězců, které tuto měnu v jiných zemích běžně používají a mají s ní zkušenosti. Tento fakt přispěje v konkurenčním prostředí k zachování cenové hladiny. Obchodníci, kteří by zavádění eura chtěli využít ke zdražení, se v takovém konkurenčním prostředí znevýhodní. Například zdražení oblíbené kávy v Holandsku vedlo spotřebitele ke změně návyků, citelnému omezení návštěv kaváren a řada kaváren na zdánlivě výhodném zdražení výrazně prodělala.

Máme výhodu, že čerpáme ze zkušeností zemí, které už euro zavedly. Ukázalo se, že zamezit zdražování není obtížné, pokud se připravíme včas a budeme se držet uvedených principů. Na Slovensku, kde bude euro zavedeno zřejmě dříve než u nás, uplatňují podobné principy a jelikož je nám svou povahou tato země velmi blízká, budeme moci na základě jejich zkušeností náš postup upravovat podle aktuálních zkušeností. Už dnes ale můžeme říci, že kvůli euru zdražování nehrozí. Stačí sledovat ceny a hlavně nechodit nakupovat tam, kde by se snažili euro zneužít.

Upozornění: Tyto texty vyjadřují osobní názor autora.

Share