Vzdělávání není spása

Poslední dobou se s různými projekty na vzdělávání klientů roztrhl pytel. Může ale řada různorodých projektů fungovat?

Většina vzdělávacích projektů se soustřeďuje na internet, protože jde o velmi levné a interaktivní médium. Dá se také počítat s tím, že internet využívají spíše lidé se středními a vyššími příjmy, tedy klienti, kteří mají k dispozici více prostředků a jsou také ochotnější naslouchat nezávislým radám.

Gratulaci si za své aktivity jistě zaslouží Česká asociace pojišťoven díky svým dvěma speciálním webům, pojistizivot.cz a bezpojisteni.cz. První z nich se věnuje důvodům, proč si pořídit životní pojištění a vysvětluje jeho přínosy i úskalí. Velmi pečlivě vysvětluje zejména to, že životní pojištění není „takové lepší spoření“, ale že přirozenou součástí životních pojištění je krytí nejrůznějších rizik. Pro ty, kteří se s pojištěním seznamují, bude určitě užitečný přehled šesti různých životních situací, ve kterých se může životní pojištění hodit. A každý by si měl pečlivě přečíst desatero dobrých rad o životním pojištění, protože se může díky nim vyvarovat řady chyb.

Druhý web, bezpojisteni.cz, se týká velmi aktuálního tématu, povinného ručení – a zejména změn, které se motoristů dotkly na počátku roku. Web opět nabízí jasné a přehledné informace o tom, co se změnilo a co by měl každý motorista vědět.

I když by si oba weby zasloužily trochu více propagace a lepší práci s vyhledávači, aby se objevily na prvních místech v jejich výsledcích, rozhodně si zaslouží pochvalu, protože jsou přehledné, obsahují dostatek informací a dokáží laického klienta inspirovat k tomu, aby se ptal na podrobnosti.

Naopak velkým zklamáním je web, který měl ambice udávat tón online finančnímu vzdělávání, www.financnivzdelavani.cz. Jde o společný projekt finančních asociací, ČNB a ministerstva financí – a jeho hlavním cílem bohužel není vzdělávat, ale nikoho neurazit. Texty jsou proto ploché, velmi teoretické a neposkytují příliš možností, jak se ve světě financí začít lépe orientovat. Každý pologramotný finanční poradce navíc na webu najde řadu podivných doporučení – například na důchod by se měl podle webu člověk zajišťovat penzijním připojištěním a životní pojistkou. Nikde ani zmínka o existenci podílových fondů ani o tom, že pro lidi, kteří si na penzi spoří dvacet či více let, jsou konzervativní produkty jako penzijní připojištění vyhazováním peněz.

Celý projekt, který měl šanci alespoň trochu zlepšit díky zapojení všech asociací i státu finanční gramotnost v České republice, tak bohužel zcela selhal. Zúčastnění si udělali čárku a mají projekt, o kterém mohou mluvit, ale jeho přidaná hodnota je nulová. Nebo spíše negativní, protože neupozorňuje na problémy, které mohou nevhodně zvolené finanční produkty přinést.

Mají tedy podobné aktivity smysl? Rozhodně ano, pokud je jejich cílem čtenářům opravdu předat informace a dát jim tak do ruky nástroj, se kterým si mohou lépe vybrat nebo který jim pomůže vyvarovat se těch nejhorších chyb. A je smutné, že projekty jedné asociace tuto roli plní mnohem lépe než snaha všech asociací s honosným názvem. Mnohem lepší informace než www.financnivzdelavani.cz přinese každému kterýkoliv finanční server…

Upozornění: Tyto texty vyjadřují osobní názor autora. Napsat mu můžete na adresu blog (zavináč) prouza.cz

Share