Důchodová kalkulačka zklamání

Když minulý týden ministerstvo práce a sociálních věcí zveřejnilo kalkulačku výnosů k navržené důchodové reformě, vypadalo to na první dobrý mediální tah. Vždyť co přesvědčivějšího lze použít za argument než to, jak se lidem zvednou důchody, pokud do systému vstoupí?

Jenže ministerská kalkulačka je bohužel stejná jako celá důchodová reforma – nedotažená, ušitá narychlo na koleně, bez inspirace a zamlčující důležité skutečnosti. Místo toho, aby ministerstvo připravilo moderně udělanou webovou aplikaci a umožnilo ji každému zájemci umístit na jeho web, je k dispozici pouze excelová tabulka.

Pro provádění výpočtů je to samozřejmě v pořádku, z pohledu marketingové strategie je to naprosté selhání – ovšem zcela v souladu s tím, jak zoufale špatně vláda komunikuje všechny své reformy. Neplatí přitom, že by stát neuměl své projekty „prodat“, spíš naopak. Stačí se podívat třeba na chytrou a účinnou kampaň na podporu sčítání lidu – a to je přitom statistika oproti důchodu každého z nás velmi nudné téma.

Kalkulátor manipulátor

Pokud by ale byla nuda jediným prohřeškem ministerské důchodové kalkulačky, stačilo by mávnout rukou. Kalkulačka ale bohužel při bližším pohledu vypadá spíše jako nástroj manipulace, protože tiše zapomíná na některá fakta a vychází z předpokladů, které nejsou zrovna dvakrát správné.

Ať totiž počítáte, jak počítáte, podle ministerské kalkulačky bude vstup do soukromých penzijních fondů výhodný v podstatě úplně pro každého. Stačilo totiž použít jednoduchý trik – do výnosů započítat nejen tři procenta vyvedená ze sociálního pojištění, ale i ta další dvě procenta spořená povinně navíc, zatímco v případě setrvání v průběžném systému si člověk prý navíc nebude spořit ani korunu. Kdyby si totiž člověk ona dvě procenta spořil dobrovolně se stejným výnosem jako mu poskytnou penzijní fondy, byl by na tom stejně dobře i v rámci státního důchodu, zejména u nižších příjmů by na tom byl dokonce o poznání lépe. Proto raději kalkulačka srovnává hrušky s jablky a doufá, že si toho finančně negramotný člověk nevšimne.

Zatajené poplatky

Je také docela odvážné modelovat výnosy penzijních fondů, když nejsou známy jejich poplatky. Podle materiálu ministerstva financí rozhodně nebudou poplatky zanedbatelné a zdá se, že pohltí minimálně pětinu očekávaných výnosů (a možná ještě mnohem víc, pokud se penzijním fondům podaří prosadit vyšší poplatky v prvních pěti letech reformy a dostatek mimořádných poplatků za různé operace). Kdyby ministerská důchodová kalkulačka navržené poplatky poctivě zohlednila, byl by výsledek pro lidi s průměrnými příjmy ještě mnohem smutnější.

Pokud si půjdete spočítat své možné výnosy, dodám ještě jednu otázku – jak moc jste si jisti tím, že pojišťovny budou skutečně vyplácet anuity odpovídající propočtům v tabulce? Neuděláte nakonec lépe, když si prostě budete spořit sami?

Upozornění: Tyto texty vyjadřují osobní názor autora. Napsat mu můžete na adresu blog (zavináč) prouza.cz

Share