Perla týdne II

Jak drsný by měl člověk být, když chce něco prodat? Sluší konzervativním finančním produktům, když slibují nemožné? A sluší to prezidentům asociací?

V týdenním informačním servisu časopisu Bankovnictví se v textu o uvolnění investičních strategií penzijních fondů objevilo následující: „Současný roční výnos penzijních fondů činí maximálně 5 %. Podle předsedy Asociace penzijních fondů Jiřího Rusnoka by změnou zákona mohla výnosnost vzrůst až na 15 %.“ Informace zřejmě vychází z Lidových novin, kde citát zněl takto: „Zhodnocení by se mohlo pohybovat od pěti do patnácti procent,“ odhadl Rusnok.

Původní citát v Lidových novinách je sice o něco jemnější, ale i tak je jen stěží uvěřitelný. Jak rizikové investice by musel penzijní fond podle představy Jiřího Rusnoka dělat, aby roční výnos vzrostl až na 15 procent? Nemohlo by jít jen o akcie, neboť dlouhodobý průměrný výnos investic do akcií je pouze deset procent ročně (a to ještě při známé vysoké volatilitě, kterou konzervativní čeští investoři nesou jen velmi těžce).

Penzijní fond by navíc nikdy neměl být tou nejrizikovější investicí, kterou lidé vlastní. Pro klienty, kteří by si v něm měli spořit dvacet a více let, by měl samozřejmě obsahovat poměrně vysokou část akciových investic, neměl by ale kopírovat akciové podílové fondy. Přílišná volatilita výsledků penzijních fondů by také znamenala, že ve „špatných“ letech by z nich lidé utíkali jinam, což jde proti smyslu dlouhodobého spoření na důchod (které se budou u nás lidé ještě dlouho učit). Nebo se někdo pokusí zamezit klientům přechody mezi fondy a vezme si jejich úspory na důchod za rukojmí své snahy dokázat nemožné?

Základní otázka je ale jiná – pokud průměrný výnos akciových investic dosahuje deseti procent a někdo veřejně slibuje výnosy až 15 procent ročně, je to správně? Pokud by to dělal zástupce nějaké podivné firmičky, určitě by vzbudil spoustu pochybností o serióznosti svého podnikání. Ale co když podobná prohlášení vydává prezident Asociace penzijních fondů? Všichni víme, že dlouhodobý průměrný výnos okolo 15 procent je nereálný. Jenže v novinách vypadá hezky – a ti, kteří nerozumí finančním trhům, tomu budou věřit. Co se ale stane, až zjistí, že to není pravda?

Upozornění: Tyto texty vyjadřují osobní názor autora.

Share

One Comment

  1. Proč mne tato prohlášení pana Rusnoka neudivují? Začíná mít problém, protože není schopen prosadit žádné změny, dalším problémem jsou odchody klientů z penzijního fondu ING jinam, což začíná velmi negativně ovlivňovat obchodní výsledky. V tu chvíli je člověk ochoten tvrdit téměř cokoliv…

Nelze přidat komentář.