Minulý týden schválila Česká asociace pojišťoven vznik etického výboru. Poslední asociací, které chybí prostor pro diskusi o etice, je tak Česká bankovní asociace.
Zřejmě nejznámějším etickým výborem je Etický výbor Asociace fondů a asset managementu, který po krizi kupónových fondů a „třetí vlně privatizace“ výrazně přispěl k obnovení důvěry veřejnosti v podílové fondy. Etický výbor měla také Asociace pro kapitálový trh, která se soustředila zejména na tvorbu detailního etického kodexu pro své členy, etika je častým tématem i pro finanční zprostředkovatele. A nyní už veřejné diskuse o fungování finančního trhu i kritika chování některých pojišťoven a prodejců pojištění inspirovaly Českou asociaci pojišťoven k tomu, aby se etickými otázkami začala podrobněji zabývat i ona.
ČAP je sice teprve na počátku složité cesty hledání rovnováhy mezi představami jednotlivých členů, společnými zájmy a obchodní politikou každé pojišťovny, ale je důležité, že se na ni vydala a že tak prokazuje opravdovou snahu ČAP zmodernizovat a zefektivnit. Právě pojištění je na porušování etických pravidel velmi citlivé a neetický postup jednoho distributora nebo pojišťovny může výrazně poškodit celý sektor. Tlak některých distribučních sítí na prodejní výsledky a zvyšování provizí přitom často znamená, že jsou „provizonosné“ pojistky vnucovány i klientům, pro které nejsou vhodné. Tématem pro etický výbor jistě bude i způsob a rozsah informování klientů o podmínkách pojištění a poskytování srozumitelných a úplných informací.
Nechejme se překvapit, čemu se etický výbor ČAP bude věnovat v prvních měsících své existence. Určitě něco napoví i volba jeho předsedy. Každá asociace a každý její orgán totiž stojí především na osobě v čele. Příkladem budiž Jiří Brabec, který má obrovské zásluhy na obnovení kolektivního investování v Čechách. Pokud by místo něj v čele asociace stál méně aktivní člověk, určitě by nebylo kolektivní investování nejrychleji rostoucí oblastí investic a Češi by ve fondech neměli přes 270 miliard korun.
Rozhodnutí ČAP dostalo do nepříjemné situace Českou bankovní asociaci. Ta jako jediná velká asociace nemá žádný etický výbor a nikoho, kdo by se pokoušel řešit etické otázky v bankovnictví a ve vztahu bank ke klientům (etika není tématem bohužel ani pro Asociaci penzijních fondů, což je zejména s ohledem na diskusi o penzijní reformě a snahu penzijních fondů na pováženou). Nedostatek diskuse o etice chování bank byl vidět mimo jiné i u tvorby bankovního kodexu, který v mnoha případech jen opisuje povinnosti stanovené právními předpisy a dokonce (poměrně unikátně i z pohledu zahraničních vzorů) stanovuje povinnosti klientům.
Třeba ale i ČBA pochopí, že je potřeba některé věci změnit. Řada bank to již udělala – a možná by to měla udělat i jejich asociace…
Upozornění: Tyto texty vyjadřují osobní názor autora. Napsat mu můžete na adresu blog (zavináč) prouza.cz
Musím říct, že mne mile překvapuje, jakými změnami ČAP prochází a jak se začíná stávat opravdu efektivní asociací.
Nezapomínejte ale na to, že úkolem ČBA je hájit zájmy bank, takže se snaží sice veřejně vytvářet dojem aktivity, ale reálně nečiní pokud možno nic…