Předsednictví Josefa Švejka

Zdá se, že mottem českého předsednictví EU bude „Učme se od Švejka“. Současný stav příprav vypadá na pěknou ostudu.

Český kabinet na neurčito odložil projednávání priorit českého předsednictví EU, i když původně sliboval, že do konce června bude jasno. A v duchu švejkovské tradice ředitel vládního odboru komunikace o předsednictví Ondřej Karas neschopnost dohodnout se na hlavních tématech omlouval tím, že kabinet chce počkat na vývoj současného portugalského předsednictví.

Neexistuje ovšem jediný důvod, proč bychom měli čekat. České předsednictví bude definovat několik zásadních událostí, jako budou volby do Evropského parlamentu a sestavování nové Evropské komise, revize společné zemědělské politiky a podobně. V takové situaci na vlastní priority příliš prostoru nezbývá a rozumná země by si jich neměla vybírat příliš hodně jen proto, že každé ministerstvo chce ukázat, jak změní Evropu. O to víc, pokud daná země předsedá EU poprvé a hlavní prioritou by mělo být neudělat si ostudu.

K ostudě ale zatím směřujeme. Příprava na předsednictví se švejkovsky zredukovala na testy z francouzštiny u nižších úředníků, ti vyšší často dostanou výjimku (ono by totiž stačilo, aby uměli alespoň slušně anglicky a na evropských fórech se naučili rozumně vystupovat). Kamenem úrazu budou i ministři, kteří se budou snažit řídit ministerské rady v češtině a místo schopnosti pohotově reagovat v angličtině budou odkázáni na své tlumočníky.

Jazykovou nevybavenost je Evropa ochotna tolerovat, pokud bude předsednictví dobře připraveno a nebude zadrhávat na technických záležitostech nebo na neochotě komunikovat. Co ale dělat v situaci, kdy se mí exkolegové z jiných zemí při různých setkáních ptají, proč za nimi Češi nejezdí, proč se neúčastní neformálních debat a proč nejsou skoro nikdy vidět na důležitých bruselských akcích, případně proč za sebe posílají úředníky z půlky kariérního žebříčku? Velmi špatná je také spolupráce s Evropskou komisí, která si nyní plánuje aktivity do konce svého funkčního období, a je proto nejvyšší čas zkusit sladit plány Komise s našimi prioritami.

Jednu – opět typicky švejkovskou – výmluvu české nepřipravenosti opět nabídl ředitel vládního odboru komunikace o předsednictví Ondřej Karas. Podle něj zatím nemáme stanoveny priority, protože „pracovní skupiny pro předsednictví nedospěly k jednoznačným závěrům“. Ve všech zemích o prioritách a o tom, jak se daná země chce profilovat, přitom rozhoduje vláda, obvykle v souladu se svou dlouhodobou politikou. U nás rozhodnou pracovní skupiny, někde potají a bez snahy sladit české zájmy s možnostmi, které Česká republika v soukolí Evropské unie má…

Upozornění: Tyto texty vyjadřují osobní názor autora. Napsat mu můžete na adresu blog (zavináč) prouza.cz

Share

5 Comments

  1. A čemu se divíte? Pro spoustu úředníků se příprava předsednictví redukovala na cestování po Evropě, "sbírání zkušeností" a jednoduchý způsob, jak si nechat zaplatit kurs francouzštiny.

  2. Osobně mě to nijak nepřekvapuje. O fungování EU moc lidí neví – a tak tomu mluvčímu může projít téměř cokoliv. U normálních lidí tu ignoraci chápu, u novinářů je to trochu horší…

  3. Tomáši, Ty přece víš, jak to chodilo, že ty věci nechce nikdo řešit. Vzpomeň si, že jsme se sice snažili po MF posbírat náměty na priority v rámci resortu, ale stejně jsme to celé předělávali. Dodneška navíc pracujeme s tím, co jsi sepsal, od té doby nikdo nic jiného nevymyslel (tedy kromě ČNB, která jako vždy do všech aktivit MF hází vidle 🙂

  4. Myslím, že by úplně stačilo, pokud by bylo naší prioritou neudělat ostudu a propagovat ČR jako atraktivní destinaci v rámci EU. Třeba Slovinci to tak udělali a odhadují nárůst cestovního ruchu po předsednictví až o 15 % další dva roky. To by úplně stačilo…

  5. A co byste chtěli, když si tu agendu uzurpovali lidi, kteří profesně tématům nerozumí, vyžívají se v procesech, všechny zajímavé věci a školení si uzurpovali pro sebe v hlavní budově a nijak neumí pomoci lidem, kteří doopravdy do Bruselu jezdí na věcná jednání a už dnes by se měli připravovat na předsednictví svých skupin? MF je příklad sice typický (horší o to, že odboru připravujícímu

Nelze přidat komentář.